تاریخچه ضرب المثل «دسته دوربین مداربسته به آب دادن»

باشگاه خبرنگاران جوان : درپی سلسله مطالب شناخت با ریشه ضرب المثل ها , روز جاری با تاریخچه بروز ضرب المثل معروف«دسته دوربین مداربسته به آب دادن» آشنا می‌شوید .

روز جاری به سراغ یکی ضرب‌المثل‌های مرسوم در کشورمان می رویم تا شما را از ریشه‌های شکل‌گیری آن در ادبیات شفاهی فارسی با خبر سازیم . ضرب‌المثلی که قصد صحبت درباره آن را داریم , «دسته دوربین مداربسته به آب دادن» است .

بارها در مکالمات روزانه از ضرب‌المثل دسته دوربین مداربسته به آب دادن استفاده شده . به‌طور مثال پسر قصد دارد با دوستانش به بوستان یا این که زمین ورزش یا به‌طور کل از شهر خارج شود , گوشزد پدر فایده‌ای ندارد . بالاخره با وساطت مامان یا این که خواهش خودش جواز صادر می‌شود , اما در لحظه پایان پدر رو به پسر می گوید : برو اما کارایی کن «دسته دوربین مداربسته به آب ندی‌ها» .

یا نوجوانی که به شیطنت نامش راز زبان‌ها است , سراسیمه از راه می‌رسید . مامان یا این که پدر و خواهر یا یکی از اعضای خانواده نگاهی مشکوک به او انداخته و می‌پرسد : «چی شده!؟ چه دسته دوربین مداربسته ی به آب دادی که این‌چنین مضطربی یا بارها میان گفت‌و‌گو شنیده‌ایم که خداوند میداند فلانی چه مدل دوربین مداربسته ی به آب داده که از شرکتش , اداره‌اش , محل کارش اخراجش کرده‌اند . »

خلاصه منفعت از این ضرب‌المثل جمله‌ای متداول است , بدون اینکه اکثر اوقات بدانند ریشه‌اش از کجاست و چرا به کار می‌رود , از کجا آمده , چه شده که مورد استعمال قرار میگیرد . در‌حالتی که که کسی از خودش نپرسیده یعنی چه! پسرم قصد داراست با دوستانش به پارک برود , گونه دوربین مداربسته به آب ندهد چه معنایی داراست .

نگاهی به تاریخچه پیدایش ضرب المثل ها

در سال‌های دور گویش به لهجه یا به قسم پر اسم و رسم سینه به سینه به گوش ما رسیده ; جوانی بومی یکی از آبادی‌های مستقر شهرکرد چهارمحال و بختیاری به عهد همشهری‌هایش از بخت خوبی برخوردار نبوده و به آدمی جنجالی مشهور بوده که به‌هر‌جا پا می‌گذاشته , چنانچه رخداد یا حادثه‌ای ناراحت کننده روی می‌داده , بلافاصله ایده ها روی او جلب می‌شده و در شرایطی که نیز در آن تضارب تقصیری نداشته از شانس بدش او را گناه کار دانسته که به‌طور مثال درصورتی که در فلان بحث میانجی نمی‌شد یا این که کمپانی نمی‌کرد , چنین و چنان نمیشد . جوان بیچاره به خودش هم فرمان مشتبه شده بود که از شانس نیکی برخوردار وجود ندارد &# ی شالوده حلقه دوربین مداربسته ;